Odmiany miodu – kiedy miód rzepakowy jest naprawdę miodem rzepakowym

Odmiany miodu – kiedy miód rzepakowy jest naprawdę miodem rzepakowym

30 września 2018 Off By Krzysztof

Na chłopski rozum – miód rzepakowy to miód, który powstał z pożytku rzepakowego. Ale jakie konkretne cechy powinien zawierać miód rzepakowy, aby móc go tak nazywać?

Trzeba wiedzieć, że nie ma miodów stuprocentowo czystych, czyli takich, które powstają tylko na bazie pyłków i nektarów jednej rośliny. W każdym więc miodzie znajdziemy zarówno nektar i pyłki pochodzące z różnych roślin miododajnych.

Kiedy miód rzepakowy jest naprawdę miodem rzepakowym

Aby mówić o danej odmianie miodu (czyli o miodzie akacjowym, lipowym, gryczanym czy – na przykład – rzepakowym) powinien on zawierać przewagę pyłku jednego gatunku rośliny. Przewaga ta jest zawarta w Polskiej Normie, i – po pierwsze – jest wyrażona w procentach, a po drugie, nie jest taka sama dla wszystkich odmian miodu.

Przykładowo – miód rzepakowy – musi zawierać co najmniej 45% pyłków kwiatów rzepaku, miód akacjowy minimum 30% pyłków akacji, a miód lipowy nie mniej niż 20% pyłków kwiatów lipy.

Trzeba też wiedzieć, że pszczelarze najczęściej klasyfikują swoje miody na podstawie ich smaku i wyglądu, a także pożytku znajdującego się w okolicach pasieki. Robią to więc, mówiąc trywialnie, “na oko” i nie zawsze odmiany są zgodne z przedstawioną powyżej normą. Według badań, które przeprowadzono w Polsce kilka lat temu około 1/3 przebadanych miodów nie mieściła się w normie dla deklarowanej przez pszczelarzy odmiany miodów.

 

 

Źródła: opisik.pulawy.pl  | http://www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-3-275.pdf