Francuzi podsumowali poprzednią zimę. Wysokie straty rodzin pszczelich!

Francuzi podsumowali poprzednią zimę. Wysokie straty rodzin pszczelich!

29 października 2018 Off By Krzysztof

Francuski rząd opublikował właśnie oficjalny raport dotyczący poprzedniej zimowli. Okazuje się, że wysokie straty rodzin po zimowli nie dotyczą jedynie polskich pszczelarzy. Podobne problemy przeżywa pszczelarstwo francuskie.

Raport rządu Francji podaje, że w ciągu ostatniej zimy śmierć poniosło 30 procent pszczół z francuskich pasiek. Są to uśrednione dane z ponad trzynastu tysięcy gospodarstw pszczelarskich.

W małych pasiekach (do 10 uli) śmiertelność rodzin pszczelich wyniosła nieco powyżej średniej (35 procent), natomiast w dużych pasiekach (powyżej 50 rodzin) wskaźnik śmiertelności był także relatywnie duży i wyniósł 28 procent.

Pszczelarze francuscy podkreślają, że raport dotyczy zaledwie czterech miesięcy i nie uwzględnia strat pszczelarzy z całego roku, które – jak podkreślają – są o wiele wyższe.

Francuski narodowy związek pszczelarzy przy okazji publikacji raportu ponownie zaapelował do władz republiki o zwiększenie ochrony owadów zapylających oraz wpłynięcie na zmniejszenie ilości stosowanych pestycydów we francuskiej produkcji rolnej.

 

 

/ Źródło: https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/we-francji-zeszlej-zimy-zmarlo-30-procent-pszczol,277540,1,0.html