Nadlatują groźne szerszenie azjatyckie. Czy jest się czego obawiać?

Nadlatują groźne szerszenie azjatyckie. Czy jest się czego obawiać?

28 lutego 2019 Off By Krzysztof

Szerszenie azjatyckie są coraz bliżej granic Polski. Te groźne owady z rodziny osowatych już niedługo zagrożą naszym pszczołom. I nie tylko. Ich obecność będzie także groźna dla ludzi jak i środowiska.

Szerszenie azjatyckie dały się poznać ze złej strony już w Europie Zachodniej, głównie we Francji, gdzie jest ich obecnie najwięcej. Po użądleniach tych szerszeni zmarło już kilka osób na terenie Republiki. Szerszenie azjatyckie są też zmorą pszczół i pszczelarzy. Odkąd się pojawiły, zaczęły się także pojawiać przypadki zdziesiątkowania pasiek przez te agresywne owady.

Pojawienie się szerszeni azjatyckich w Europie to także początek nowych problemów dla pszczelarstwa, a w konsekwencji także dla całego ekosystemu. Wiele wskazuje na to, że szerzenie azjatyckie mogą być odpowiedzialne za przyspieszenie spadku populacji owadów, w tym owadów zapylających. A jak bardzo katastrofalne dla środowiska, rolnictwa, gospodarki i wszystkich ludzi może być spadek liczby zapylaczy o tym nie trzeba nikogo przekonywać.

Na szczęście we Francji prowadzone są już prace nad skutecznym powstrzymywaniem inwazji szerszeni azjatyckich. Należy mieć nadzieję, że naukowcy szybko znajdą sposób na pozbycie się z Europy tego groźnego gatunku owadów.

 

Opracowane na podstawie: https://pszczoly.eu/szerszenie-azjatyckie-coraz-blizej-polski-pszczoly-eu/