Dlaczego warto jeść miód?

28 lutego 2018 Off By Krzysztof

O zdrowotnych właściwościach miodu zaświadczały już nasze babcie. Czy jednak miód rzeczywiście ma dobre właściwości i czy rzeczywiście warto jeść miód?

Co na temat miodu wiemy obecnie i czy nasza obecna wiedza potwierdza ludową wiedzę na temat prozdrowotnego działania miodu? Zobacz dlaczego warto jeść miód!

Miód

fot. fancycrave1, Pixabay.com, CC0

  1. Miód w około 80 procentach składa się z cukrów prostych – fruktozy i glukozy, a oprócz nich w miodzie znajdziemy, między innymi:  witaminę C, witaminę  B, makro i mikroelementy (takie jak potas, sód, wapń, magnez, mangan, fosfor, żelazo, cynk, kwas pantotenowy czy miedź).
  2. Miód zawiera acetylocholinę, która powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych. Regularne stosowanie miodu potrafi więc łagodzić objawy nadciśnienie tętniczego krwi – jednej z najczęściej spotykanych obecnie chorób cywilizacyjnych,  która w Polsce dotyka około 15 milionów osób.
  3. Według niektórych badaczy spożywanie miodu łagodzi objawy – także bardzo powszechnych w Polsce – alergii sezonowych. Według tej teorii – pyłki znajdujące się w niewielkich ilościach w miodzie działają w sposób podobny do odczulającej szczepionki.
  4. Miód zawiera tryptofan, który w organizmie ludzkim jest odpowiedzialny, między innymi, za wytwarzanie melatoniny, której niedostateczne ilości mogą być przyczyną bezsenności. Spożywanie miodu łagodzi też więc skutki bezsenności.
  5. Miód to bardzo skuteczny środek na oparzenia oraz inne rany. Miód do leczenia ran stosowany jest między innymi przez niektórych lekarzy w Stanach Zjednoczonych, Norwegii czy Niemczech. Znane są także przypadki wyleczenia – dzięki okładom miodowym – pacjentów z łojotokowym zapaleniem skóry i łupieżem.
  6. Miód pomaga w problemach żołądkowych – łagodzi objawy zapalenia żołądka i jelit, a także skutecznie zapobiega refluksowi żołądka.
  7. Miód jest skutecznym środkiem wspomagającym leczenie przeziębienia oraz zapalenia górnych dróg oddechowych.
  8. I najważniejsze: miód nie posiada żadnych efektów ubocznych. Jedynym przeciwwskazaniem do spożywania miodu może być cukrzyca (choć przy łagodnej cukrzycy miód – zwłaszcza akacjowy – jest niekiedy zalecany jako zdrowszy zamiennik cukru.

 

Źródło: tutaj